Dzwoń: +48 697-688-228

EC1

EC1 Łódź – Miasto Kultury – to zrewitalizowany i rozbudowany kompleks pierwszej łódzkiej elektrowni (rok budowy: 1907). Stanowi on element projektu Nowe Centrum Łodzi, realizowanego przez Miasto Łódź od 2007 roku. Inwestycja jest warta 274 miliony złotych.

Dlaczego uważam, że warto tu zawitać? Obiekt jest podobny do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ale uważam, iż zdecydowanie ciekawsze jest EC1. Otóż, pierwsza część naszego Centrum Nauki i Techniki ulokowana jest na całkowicie zrewitalizowanym wnętrzu, co oznacza, że wchodząc do środka czujemy się jak w starej elektrowni. Wszystkie urządzenia są oryginalne, a w nich umieszczone są komputery do wykonania gier edukacyjnych. Na "żywym organizmie" możemy zobaczyć jak produkuje się prąd. W dalszej części jest nowa ekspozycja bardziej przypominająca Centrum Nauki Kopernik. Dodatkową zaletą Centrum Nauki i Techniki EC1 jest jej olbrzymia powierzchnie - dużo większa od warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Zatem po równoczesnym wejściu kilku grup nie czuje się tłoku.

 

EC1 – Miasto Kultury pełni funkcje kulturalno-artystyczne i edukacyjne. Rewitalizacja budynków danej elektrociepłowni zakłada zatrzymanie wyjątkowego, postindustrialnego charakteru tego obszaru, przy jednoczesnym przygotowaniu go do nowych funkcji. W kompleksie funkcjonuje „EC1 Łódź – Miasto Kultury”, instytucja kultury powołana do życia w 2015 roku przez Miasto Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach instytucji działają:

- Centrum Nauki i Techniki EC1 (otwarte 7 stycznia 2018 roku) – największy obiekt tego typu w Polsce. Stałe ekspozycje składają się z interaktywnych urządzeń umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń i obserwacji. Zwiedzanie odbywa się według ścieżek tematycznych: energetycznej („Przetwarzanie energii”), historii i cywilizacji oraz „Mikroświat – Makroświat”. Motywem przewodnim jest proces powstawania energii, przypominający historyczne przeznaczenie obiektu. W Centrum znajduje się także sferyczne kino 3D.

- Planetarium EC1 (otwarte 8 stycznia 2016 roku) – najnowocześniejsze w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie. W ciągu pierwszego roku działalności odwiedziło je ponad 150 tys. osób.

- Narodowe Centrum Kultury Filmowej – ośrodek kulturalno-edukacyjny dla osób zainteresowanych światem filmu i kinematografii. Centrum wyposażone zostanie w trzy sale kinowe, interaktywną wystawę poświęconą historii i przyszłości technologii filmowych i ścieżkę dydaktyczną dotyczącą historii kina polskiego. Planowane zakończenie budowy: koniec 2019 roku.

- Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej – ideą Centrum ma być przybliżenie odwiedzającym sztuki komiksowej i zagadnień narracji interaktywnej. Planowane zakończenie budowy: koniec 2019 roku.

- Łódź Film Commission (utworzona w 2009 roku) – jednostka udzielająca filmowcom kompleksowej pomocy: od poszukiwania planów filmowych po wsparcie w uzyskaniu pozwoleń niezbędnych do realizacji projektu filmowego. „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi jest koproducentem m.in. ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”, filmu biograficznego „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle i „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak. Łódź Film Commission jest również operatorem Łódzkiego Funduszu Filmowego.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/EC1_Łódź_–_Miasto_Kultury 

 

Centrum Nauki i Techniki w EC1 - Reporter - TV RetSat1